18 marca

Krótka historia o elektryce, hydraulice, rekuperacji i ogrzewaniu podłogowym.

Kolejnych opowieści ciąg dalszy. Stan surowy zamknięty wykonany przed zimą, w trakcie zimy wzięliśmy się za prace wewnątrz budynku.

Zima - to był czas kiedy mogliśmy zrobić instalacje wewnątrz domu. Oczywiście sprzyjała pogoda, a raczej brak typowej zimy - czyli brak śniegu i mrozu. Elektrycy uporali się dość szybko, w około 2/3 tygodnie mieliśmy już sieć połączeń elektrycznych w naszym domu.

Wyprowadzenia włączników przy wejściu do kuchni.


Jako, że w projekcie wykończenia wnętrz zostawiliśmy betonowe sufity - elektrycy pięknie uporali się z wyprowadzeniem kabli z góry na dół - przewiercili się przez strop.


Tu także widać jak kable zwisają z sufitu - jak najmniej ingerując w powierzchnię naszego sufitu z betonu.
W międzyczasie mąż z teściem wykonali prowizoryczne barierki na schodach i na balkonie - które niestety w trakcie kładzenia tynków musieli zdjąć! Ale pomysł niesamowicie twórczy i bezpieczny - mamy dzieciaki, które jeżdżą z nami na budowę, trzeba było zadbać o ich bezpieczeństwo. Co oczywiście nie zwolniło nas z nie odstępowania ich na krok - jak widać na załączonym obrazku - uwielbiają robić dziwne rzeczy :)



Po elektrykach weszła ekipa hydrauliczno - rekuperacyjna. Tu również ogromny ukłon w stronę panów - robota zrobiona szybko, na czas, wszystko tak jak ustalaliśmy. Cieńsze przewody czerwone i niebieskie to woda, a te grube niebieskie to rekuperacja. Panowie również wykonali piękne odwierty przez nasz strop. Tu także szacunek! Czysta profeska :)

Zdecydowaliśmy się na rekuperację, tak - mieliśmy ją w projekcie ale tez byliśmy na 100% przekonani że ją chcemy. Czym jest rekuperacja? Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja m.in. wychładza dom. Rekuperacja ma tę przewagę, że jest regulowana i można z niej odzyskać ciepło z nagrzanego ale brudnego powietrza nasyconego dwutlenkiem węgla i wysyconego wodą. Rekuperator ma filtr, który oczyszcza powietrze, w domu mamy więc je zawsze czyste i świeże. Co się z tym wiąże nie muszę otwierać okien aby wywietrzyć dom. 

Rekuperacja to schemat: rekuperator (wentylator nawiewny i wywiewny, wymienniki ciepła i filtry) czerpnia, wyrzutnia, nawiew do pomieszczeń, wyciąg z pomieszczeń. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie ale nie mieszając ich! Pierwsze to zimne, czyste powietrze z zewnątrz, drugi to ciepłe, brudne i wilgotne powietrze z wewnątrz domu. Dwa ciągi powietrza stykają się ze sobą w rekuperatorze ale nie mieszają. Ciepłe powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia tam swoją energię, a zimne z zewnątrz ociepla się dzięki temu. 

Chcieliśmy mieć energooszczędny dom, zbudowany w miarę nowoczesny i sensowny sposób - wybraliśmy więc rekuperację!

Anemostat rekuperacyjny na więźbie dachowej.

Rury w łazience na górze: szare to odpływy, czerwone - woda ciepła, niebieskie - woda zimna, a gruba rura to ciągi wentylacyjne rekuperacji.

Rekuperacja przechodząca przez ściany w pokoju dzieciaków.

Ciągi wentylacyjne rekuperacji wiszące na więźbie dachowej.



Anemostaty rekuperacji.

Sznur elektryki i odpływy z góry na dół.

Zbliżenie na ciągi wentylacyjne"centrum rekuperacyjnego" w pralnio-suszarni. 

Okazałe rury hydrauliki i rekuperacji w pokoju na górze. 

Nooo.. Dziaciaki i ich pomysły. W ich pokojach. Widok z korytarza na górze.

Ciągi rur hydraulicznych w pralnio-suszarni na górze. Plus istny szał ciągów wentylacyjnych rekuperacji.


Zrobiliśmy nawet dwa kraniki na zewnątrz! Oto jeden z nich.


Ogólnie to bardzo mi się podobała ta robota! Wszystko ułożone zgodnie z projektem - tak mówi mąż :D 

Kolejny etap to ogrzewanie podłogowe. Trzeba było uzupełnić warstwę rur na podłogach styropianem, pokryć folią i kłaść rurki :) proste :D

Ogrzewanie podłogowe w korytarzu na dole. 

Ogrzewanie salonu.

 Ogrzewanie salonu. 

Styropian ułożony pod ogrzewanie podłogowe.

Pierwsze moje pytanie gdy to zobaczyłam? "Serio oni to zaleją betonem??!" Jestem człowiekiem małej wiary :D Trochę mnie to przeraziło, że jak to zaleją te wszystkie rury betonem? a jak coś pęknie? Wtedy trzeba kuć całą posadzkę?! Tak :D Chyba nie ma innego rozwiązania, albo ja o nim nie wiem ;)

Tak więc przygotowaliśmy wszystko do wylania posadzek i kładzenia tynków - ale o tym będzie osobny post.




2 komentarze:

  1. Bardzo wiele pomocnych informacji można tutaj wyczytać, bo u nas to akurat na razie same plany związane z budową domu. Myślimy też nad fotowoltaiką i jeszcze szukamy wszystkich cennych informacji. Osobom, które rownież się zastanawiają polecam artykuł na stronie https://nowiny24.pl/panele-sloneczne-to-codzienne-oszczednosci-przez-kolejne-30-lat/ar/c3-15344141 . Dowiecie się tutaj świetnych rzeczy na temat fotowoltaiki i tego, jak bardzo jest ona opłacalna.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się

Copyright © JEDEN DACH , Blogger